• Dzień Regionu...

1 grudnia 2022 r.

Dzień Regionu już za nami. W tym roku cała uczniowska społeczność uczestniczyła w zajęciach poza szkołą.
    Jedna grupa miała zorganizowane zajęcia w bytomskim Muzeum Górnośląskim. Tam uczestniczyła w lekcji muzealnej „Skarby śląskiej szafy”, gdzie zobaczyła bytomski strój ludowy, poznała dzięki pani etnograf znaczenie jego elementów oraz mogła przymierzyć omawiane stroje. Potem wraz z przewodnikiem nasi uczniowie zwiedzili polisensoryczną wystawę „Przyroda Śląska”.

Druga grupa uczniów spotkała się z górnikami-ratownikami w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, którzy - po przyjęciu życzeń i laurek - pokazali nam swoje wyposażenie i najważniejsze pomieszczenia służące ratownikom. Zobaczyliśmy (a niektórzy nawet przymierzyli) ekwipunek górnika „idącego na akcję”, siedzieliśmy w wozach, których ratownicy używają w czasie akcji, byliśmy przy ściance wspinaczkowej, gdzie ratownicy wspinaczkowi ćwiczą swoje umiejętności, a także został nam pokazany chodnik ćwiczeniowy, w którym symulowane są akcje ratunkowe.

Po powrocie do szkoły zobaczyliśmy pokaz ratownictwa medycznego, dzięki któremu mogliśmy się nauczyć, jak pomagać innym w chwilach zagrożenia ich życia i zdrowia. Pod okiem ratownika mogliśmy przećwiczyć schemat postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Akcentem kończącym tegoroczny Dzień Regionu było wspólne odśpiewanie piosenki „Szła dzieweczka do laseczka” wraz z „pokazywaniem tekstu”.

Wszystkim zaangażowanym w realizację Dnia Regionu i wszystkim uczestnikom dziękują organizatorki (Katarzyna Malchar, Martyna Piekarska-Knyrek i Anna Kopacz) oraz zapraszają do obejrzenia galerii zdjęć »»» /Anna Kopacz/