• Bierzemy udział w akcji Żonkile...

19 kwietnia 2021 r.

W ramach Akcji Żonkile, organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły uczcili bohaterskich powstańców z warszawskiego getta.
    Najpierw dzieci przygotowywały żółte kwiaty symbolizujące szacunek, pamięć, życie i nadzieję. Każda grupa zdobyła przy tym historyczną wiedzę o tamtych trudnych wydarzeniach w sposób odpowiednio dobrany do możliwości swojego wieku.
    19 kwietnia, w dniu 78 rocznicy powstania, wzięliśmy udział w kilku premierach. Najmłodsi poznali słuchowiska "Pamięć drobinek" na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej oraz "Historię z pewnej ulicy" Justyny Bednarek. Klasy 5 i 6 obejrzały film "Będę pisać", a dla najstarszych przygotowano "Muranów- Dzielnicę Północną".
    Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli, realizujących ciekawe scenariusze zajęć, oswajali się z bolesną tematyką II wojny światowej i Zagłady. Na tych wyjątkowych lekcjach historii dzieci uczyły się postępowania zgodnego z wartościami takimi jak dobro, przyjaźń, współczucie czy sprawiedliwość. Rozmawiając o śmierci, tęsknocie, stracie, kształtowaliśmy postawy empatyczne i motywujące do działania na rzecz dobra innych.
    Dzieci dostając przestrzeń na dzielenie się emocjami, stworzyły wyjątkowe prace. /Ewa Milne, Katarzyna Krzymińska/