• Dzień Regionu...

4 grudnia 2019 r.

Jak co roku w naszej szkole zorganizowany był Dzień Regionu, tym razem pod hasłem "Moja mała Ojczyzna". W ramach tego projektu sprawdzaliśmy, co kryje się pod tym pojęciem. A przecież mała Ojczyzna każdego z nas to część Polski nazywana Górnym Śląskiem, bo tu mieszkamy i z tą ziemią jesteśmy związani. Zajęcia szkolne podporządkowane były wielu hasłom tworzącym zakres znaczeniowy "małej Ojczyzny", takim jak: historia, ludzie, gwara, wiara, tradycja, geografia, przyroda, środowisko, bezpieczeństwo, nauka, literatura i muzyka regionu, typowe zajęcia mieszkańców, sposoby spędzania wolnego czasu, itd. W związku z tym uczniowie starszych klas odwiedzili muzea (Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), by poszerzyć swoją wiedzę historyczną w tych instytucjach kultury. Młodsze klasy wybrały się do kościoła parafialnego, a w szkole odbyło się spotkanie z policjantami, dzięki którym czujemy się bezpieczniej. Poznawaliśmy - w różny sposób - podania i legendy bytomskie (poprzez spektakl teatralny, czytanie tekstów i oglądanie filmów). Zgodnie z tradycją wykonywaliśmy ozdoby choinkowe - z matematyczną dokładnością kleiliśmy lampiony adwentowe i trójwymiarowe ozdoby (w tym origami). Zastanawialiśmy się, jak być EKO, czyli jak sami możemy pozytywnie oddziaływać na środowisko, a także tworzyliśmy wizję przyszłości naszego miasta. Śpiewaliśmy śląskie piosenki, a jedna z klas uczyła się tańczyć trojaka. Poznawaliśmy gwarę śląską, rozrywki tutejszych mieszkańców. W czasie szkolnego posiłku mogliśmy zjeść typowy śląski "łobiod". Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia portretowego w górniczym lub dziewczęcym stroju.
    W wyniku tych działań powstała wystawa prac klasowych, która zdobi korytarze naszej szkoły. /Anna Kopacz/